Byliście kiedyś w Krasiejowie ? Nie ? Warto. A dlaczego ? Poczytajcie.
Krasiejów to mała wioska jakieś 25 km na wschód od Opola. Znajduje się tam świetny park rozrywki, gdzie można bardzo fajnie spędzić czas z rodziną. I pewnie jako dwoje dorosłych nigdy byśmy tam nie trafili, ale podczas wakacji z siostrzeńcami (lat 7 i 3,5) postanowiliśmy spędzić dzień z dinozaurami.
Właśnie w Krasiejowie znajduje się jeden z trzech JuraParków - obiektów naukowo - rozrywkowych, ukazujących naszą prehistorię.
Mapa parku (ze strony JuraParku w Krasiejowie) |
Zwiedzanie zaczęliśmy od położonego po drugiej stronie parkingu Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Przed wejściem każdy dostaje okulary 3D (nawet są specjalne rozmiary dla maluchów) i słuchawki z audio przewodnikiem. W parku przedstawione są losy świata i ewolucji człowieka w bardzo przystępny sposób. Jest podróż promem kosmicznym i wehikułem czasu. Poszczególne stanowiska są szczegółowo zilustrowane i fajnie opowiedziane,
Wszystko jest na tak przedstawione, że 7-latek był bardzo zaangażowany zasłuchany, a i 3 latka wykazywała w wielu miejscach autentyczne zainteresowanie.
Nie będę tu opisywała wszystkich okien ewolucji, ale zdecydowanie jadąc do Krasiejowa warto zapłacić 20 zł więcej i odwiedzić to miejsce.
Po odwiedzeniu Parku Ewolucji nieco zgłodnieliśmy, ale na miejscu są restauracje i po drobnym co-nieco wyruszyliśmy na dalszy podbój JuraParku.
Tu zaczęliśmy od Tunelu Czasu, bo to jest odpowiednia kolejność zwiedzania. Do tunelu wjeżdża się specjalnym półotwartym pociągiem, siedzi się bokiem, zakłada okulary 3D, a pociąg wjeżdża do tunelu.
Podczas ok. 300 metrowej podróży przenosimy się w czasy, kiedy jeszcze nie istniała ziemia, a w zasadzie nic nie istniało :) W tunelu widzimy wielki wybuch, poznajemy etapy powstawania galaktyk, Układu Słonecznego, powstanie Ziemi, kształtowanie się atmosfery i pierwszych form życia na Ziemi.
foto: Internet |
Po krótkiej podróży wysiada się na przystanku w epoce Triasu.
Tutaj swój początek ma ścieżka JuraParku, która wiedzie przez całą erę mezozoiczną. Ścieżka liczy sobie ok. 1,5 km długości i prowadzi przez teren wyrobiska.
Na całej jej długości rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Największe modele mają nawet 60 m długości, a najwyższe 18 m wysokości.
W sumie na terenie znajduje się ok. 200 modeli dinozaurów, prezentujących 70 gatunków tych stworzeń.
Na ścieżce zlokalizowany jest też Pawilon Paleontologiczny - jedyne muzeum na świecie, które stoi nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.
Oczywistym jest, że po tylu atrakcjach i długim spacerze była wyprawa na plac zabaw i dmuchawców, bo przecież nie samą nauką człowiek żyje ;)
Plac zabaw jest faktycznie duży, urozmaicony, z wieloma atrakcjami, zwłaszcza jeśli chodzi o zjeżdżalnie. Jest ich sporo i o różnym stopniu trudności. Najwięcej atrakcji jest oczywiście dla dzieci powyżej 7 roku życia, ale maluch też znajda coś dla siebie.
trampolinami, pociągiem, kulkami i innymi rozrywkami oraz Bajkowa Kraina Dinozaurów – to labirynt pełen tajemniczych przejść, zjeżdżalni i zakamarków.
Kolejne atrakcje Jura Parku to kino 5D oraz oceanarium prehistoryczne w 3D, gdzie możemy zobaczyć prehistoryczne stwory pływające w oceanie. Niespodzianka - ostatnie stanowisko jest nie tylko 3D, jak się stanie bliżej można doświadczyć jeszcze innych doznań.
z karuzelą dla dzieci, ale i dla dorosłych (nie mogłam sobie odmówić takiej przyjemności),
Na zbiorniku wodnym umiejscowiona jest też trampolina, ale pogoda tego dnia nie sprzyjała kąpielom, więc z żalem (niektórych) musieliśmy temat ominąć.
JuraPark w Krasiejowie zrobił na mnie naprawdę dobre wrażenie, dopracowany, czysty, przestrzenny. Sposób przekazywania informacji też w miarę prosty i trafiający do odbiorców. Jakoś nigdy fanką dinozaurów nie byłam, ale to miejsce robi naprawdę dobrą robotę. Jeśli chcecie przeżyć mezozoiczną przygodę to będzie super miejsce. Oprócz Krasiejowa w Polsce są jeszcze dwa JuraParki w Bałtowie i Solcu, ale w Krasiejowie jest ponoć najwięcej modeli dinozaurów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz